CiekawostkiTelefony i smartfony

Wpływ koronawirusa na rynek telefonów komórkowych 2020

Rynek nowych smartfonów zaliczył w pierwszym kwartale 2020 roku największy spadek w historii. Dość powiedzieć, że porównanie sprzedaży smartfonów z rokiem poprzednim przynosi spadek o 38%! Czy mamy do czynienia z kryzysem?

Koronawirus – sprzedaż telefonów luty 2020

Zacznijmy od faktów – koronawirus ma wpływ nie tylko na nasze zachowania konsumenckie, ale przede wszystkim na moce przerobowe fabryk czy dostępność poszczególnych modeli smartfonów w sklepach.

Epidemia koronawirusa znacząco wpłynęła na sprzedaż nowych smartfonów, dość powiedzieć, że:

– w lutym 2019 sprzedanych zostało 99,2 miliony nowych egzemplarzy
– w lutym 2020 na rynek trafiło już tylko 61,8 miliona

W tym zestawieniu posługiwaliśmy się danymi dostarczanymi przez Strategy Analytics 

Co to oznacza?

W lutym kryzys, który aktualnie rozlewa się na cały świat, dotyczył głównie Chin. To właśnie tam rozpoczęły się wydarzenia, które aktualnie śledzimy na ekranach telewizorów, komputerów czy telefonów. Koronawirusem żyje aktualnie większość z nas, natomiast jakie znaczenie te wydarzenia będą miały dla gospodarki, a szczególnie – rynku mobile?

Ogromne. Marzec przyniósł nam rozprzestrzenienie wirusa także na kontynent europejski czy amerykański. Jest to hamulec ręczny dla całej gospodarki, zamykane są galerie handlowe, punkty usługowe, sieci sprzedażowe. Marzec najprawdopodobniej przyniesie dalsze spadki w ilości sprzedanych egzemplarzy, analitycy szacują, że spadek sprzedaży może być większy niż w lutym.

Rynem smartfonów 2020 dla konsumenta

Czy zatem konsumenci powinni załamywać ręce na równi z producentami? Niekoniecznie. Brak sprzedaży w lutym czy marcu będzie trzeba przełożyć na zwiększoną sprzedaż w miesiącach, gdy kryzys związany z koronawirusem zostanie zażegnany.

Co to może dla nas oznaczać? Powiem króciutko: promocje, wyprzedaże, gratisy… To wszystko czeka na nas już niedługo.

Skomentuj artykuł