Poradniki

Jak zresetować swój telefon z Androidem?

Twój telefon zwolnił? Zaczyna brakować Ci pamięci? To dobry czas na zresetowanie swojego smartfona!

Na sam początek powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest resetowanie telefonu? Możemy to rozumieć na kilka sposobów.

 • Uruchamiamy swój telefon ponownie w różnym celu. Przez zawieszenie, błąd czy po prostu żeby zresetować działanie wszystkich aplikacji.
 • Przywracamy ustawienia fabryczne, gdzie dane zostają zachowane. W większości przypadków jest to przywracanie za pomocą kopii zapasowych.
 • Resetujemy/zerujemy/formatujemy pamięć telefonu, gdzie wszystkie dane, ustawienia jak i aplikacje zostają usunięte. W ten sposób pozbywamy się wszystkich zapisanych danych, jak i resetujemy system telefonu i jego ustawienia. Przywraca to telefon do stanu sprzed pierwszego uruchomienia.

A dziś zajmiemy się właśnie 2 ostatnimi zagadnieniami. Jak to zrobić na telefonie z androidem, nie tracąc jednocześnie najważniejszych danych?

Przywracanie ustawień smartfona

Na sam początek omówmy sobie najprostszy sposób, czyli przywrócenie ustawień z zachowaniem wszystkich danych. Oczywiście w części modeli może wyglądać to inaczej, lecz całość jest naprawdę bardzo podobna.

 1. W pierwszej kolejności przejdź do ustawień.
 2. Z tego poziomu znajdź opcję „Kopia zapasowa”
  (Kopia zapasowa i przywracanie/Kopia zapasowa i resetowanie itp.)
 3. Wybieramy opcję w zależności od przypisanego na samym początku konta.
  W naszym przypadku będzie to konto Xiaomi, choć może to być np konto Google.
 4. Z tego miejsca możemy zarządzać naszymi kopiami, jej ustawieniami, a także wybrać przywracanie ich.
 5. Po wybraniu właściwej możemy wcisnąć „przywróć z tej kopii”, a następnie nasz smartfon rozpocznie proces przywracania.

Niektóre urządzenia podczas próby całkowitego zresetowania telefonu spytają się, które dane chcemy usunąć.
W ten sposób część modeli może zresetować swoje ustawienia z zachowaniem danych, bez zrobionej kopii zapasowej.

 

 

Resetowanie telefonu do ustawień fabrycznych (formatowanie/twardy reset)

Teraz przejdźmy do najważniejszego. Czyli jak wyczyścić swój telefon z danych?

Przed rozpoczęciem dalszych kroków należy skopiować ważne dane z telefonu. Możemy to zrobić za pomocą karty microSD, Bluetooth, USB po podłączeniu z komputerem/laptopem czy chociażby przerzucając je na chmurę.
Czasami spotkać możemy się z pełnym czyszczeniem, gdzie karta SIM jak i microSD zostają wyczyszczone. Warto więc wyjąć je przed samym formatowaniem.

A teraz po kolei:

 1. Przejdźmy do ustawień
 2. Szukamy opcji „Resetowanie telefonu”/”Kopia i resetowanie” (możemy ją znaleźć w informacjach o telefonie, lub dodatkowych opcjach)
 3. Wybieramy „Wyczyść wszystkie dane (przywróć ustawienia fabryczne)
 4. W zależności od smartfona możemy ustawić co ma zostać zresetowane lub po prostu przechodzimy bezpośrednio do czyszczenia telefonu.
 5. W tym momencie telefon poprosi nas o hasło blokady ze względów bezpieczeństwa.
 6. Teraz wystarczy chwilę poczekać i gotowe!

Część urządzeń można zresetować, nawet jeśli nie mamy do nich dostępu. Za pomocą przycisków głośności i zasilania możemy przejść do recorvery mode, po którym przemieszczamy się przyciskami vol+ i vol-.
Znajdujemy opcję „clear memory”, „full wipe” odpowiadające za twardy reset. W ten sposób możemy dostać się do urządzenia, na którym zapomnieliśmy hasła.

Skomentuj artykuł