Poradniki

Jak zabezpieczyć telefon przed uszkodzeniem?

Praktycznie codziennie możemy natknąć się na posiadacza uszkodzonego smartfona. Czy to pajęczynka na ekranie czy obite rogi obudowy, powód jest ten sam. Źle zabezpieczony telefon. Ewentualnie sporo pecha, ale dziś nie o tym. W tym artykule dowiesz się w jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo swojego urządzenia. 

Najczęściej psującym się elementem telefonów jest ekran. Nic dziwnego, w końcu potrafi on zajmować nawet ponad 90% przodu telefonu. To właśnie o niego powinniśmy zadbać w pierwszej kolejności.

 

Ochrona wyświetlacza

Folie ochronne

Najbardziej podstawowa, najtańsza, a zarazem dość słaba forma zabezpieczenia. Należy im się plus za grubość i funkcjonalność. Jest ona niewidoczna i praktycznie niewyczuwalna. Naprawdę dobrze wykonuje swoje zadanie. Chroni ekran przed zarysowaniami, lecz nie sprawdzi się podczas upadków. Folia nie jest zbyt wytrzymała i słabo amortyzuje uderzenia.

Za to jest w bardzo przystępnych cenach, gdyż jej koszt zazwyczaj jest groszową sprawą i za dobry produkt spokojnie możemy zamknąć się w kwocie do 10 złotych.

W takim razie co najlepiej sprawdzi się jako ochrona ekranu?

Szkła hartowane

O wiele lepszym wyborem będą szkła hartowane na telefon. Są one idealnym rozwiązaniem dla każdego z was. A przy okazji ich cena nie jest zbyt wygórowana, choć tu zależy co dokładnie wybieramy, ale o tym za chwilę.

Przede wszystkim szkła są naprawdę wytrzymałe. Większość aktualnych modeli ma odporność na zarysowania 9 H w dziesięciostopniowej skali. Przy okazji potrafią dobrze zaabsorbować upadek, gdzie zazwyczaj niszczy się jedynie sama powierzchnia hartowana, pozostawiając ekran nienaruszony.
Potrafią też być praktycznie niewidoczne. Dobre modele mają jedynie 2-3 mm grubości, przez co są mało widoczne, a nadal wyjątkowo wytrzymałe.

Ich cena waha się od najtańszych opcji nawet poniżej 10 złotych, do okolic 50 zł. Troszkę inaczej jest w przypadku szkieł hybrydowych.

Hybryda jest połączeniem szkła i folii, przez co pozostaje bardzo elastyczna, a zarazem bardzo odporna. Jest to niewątpliwie najlepsze rozwiązanie, lecz zarazem najdroższe. Szkła hybrydowe dadzą nam lepsze zabezpieczenie ekranu, absorbując o wiele lepiej upadki czy zarysowania.

Jednak koszt zakupu jest dość wysoki. Zaczyna się od około 50 złotych i może sięgać niekiedy nawet ponad 100 złotych. Mimo wszystko warto dopłacić trochę, żeby później mieć pewność co do ochrony naszego wyświetlacza.

Pokrowce i etui na telefon

Trzeba pamiętać, że nie tylko ekran ma znaczenie. Obudowa naszego urządzenia jest równie podatna na zarysowania i zniszczenia. Obite ranty urządzenia nie wyglądają najlepiej, a uniknięcie tego nie jest wcale takie ciężkie.

Wystarczy zaopatrzyć się w pokrowiec lub etui na smartfona. Obecnie są to naprawdę popularne produkty, przez co ich cena nie jest wysoka. Niewielkim kosztem możemy zaopatrzyć się w akcesorium, które ochroni naszą obudowę, a zarazem może poprawić wygląd naszego telefonu lub dopasować go do naszego stylu.

A to kilka najlepszych propozycji, w które powinniście się zaopatrzyć: 

  • Etui z klapką– bardzo funkcjonalne i odporne, dzięki swojej klapce ochroni zarówno tył jak i ekran naszego telefonu. Często pod nią schowane są małe kieszonki, w których dodatkowo schowamy karty czy pieniądze.
  • Case/Nakładka– najbardziej popularne, a zarazem bardzo skuteczne. Chronią one plecki, boki jak i bardzo często ranty ekranu w przypadku modeli silikonowych. Znajdziemy je w najróżniejszych wzorach i opcjach, dzięki czemu możemy je dobrać zależnie od upodobań.
  • Szkło+etui– zamykane za pomocą silnych magnesów połączenie szkła i etui. Osłania w całości nasze urządzenie. Z przodu i z tyłu znajdziemy szkło, zaś po bokach ramkę, która posiada w sobie magnesy.
  • „Pancerne”– znajdziemy je w różnych wariantach i wykonane z wielu materiałów, lecz ich cel jest jeden. Jak największa ochrona obudowy.Do ich produkcji używa się wytrzymałych tworzyw, które zabezpieczą smartfona w najwyższym stopniu. Są to między innymi: carbon, gruba warstwa silikonu lub gumy, TPU, poliwęglan itp.

Skomentuj artykuł