Telefony iPhone

Iphone XR i XS w 2020 roku?

Telefony XS oraz XR od firmy Apple obchodzą w tym roku 2 rocznicę premiery. Bez wątpienia były one naprawdę udanymi modelami. Jednak czy warto je kupić w 2020 roku?

Jak dobrze wiadomo Iphony cieszą się długim żywotem, za sprawą ciągłych aktualizacji i świetnie zoptymalizowanego systemu. Nie inaczej było w przypadku Iphona XR i XS.

Po premierze bardzo szybko zyskały spore zainteresowanie wśród fanów Apple. Jednak co by nie było ich koszt chwilę po wyjściu był naprawdę wysoki. Najdroższe modele sięgały nawet powyżej 7 tysięcy.

Jednak czas mija, ceny spadają, a opłacalność XR oraz XS ani trochę nie zmalała. Nadal są to doskonałe smartfony, które świetnie się sprawdzają.
Co w nich znajdziemy i jak zmienił się koszt zakupu obu modeli?

 

Iphone XR

W przypadku tych smartfonów mówimy o całkiem podobnej specyfikacji, lecz z pewnymi, ważnymi różnicami.

Przede wszystkim nie mogą nas zmylić pierwsze wrażenia. Choć ekran w Iphonie XR jest nieco większy od swojego brata, to wcale nie plasuje się wyżej od niego.

Zastosowano w nim wyświetlacz IPS TFT o przekątnej 6,06″, a co za tym idzie bateria musiała zyskać proporcjonalnie większą pojemność. Posiada ona 2950 mAh z funkcją szybkiego ładowania oraz indukcyjnego QI.

W obydwu modelach znajdziemy procesor Apple A12, który jak zdążyły nas przyzwyczaić najnowsze modele został specjalnie wprowadzony dla Iphonów serii „X”.
Nie musimy się w nich martwić o zachlapania i zalania, certyfikat IP67 potwierdza ich wodo- i pyłoszczelność. Jest on o jeden numer wyższy w przypadku Iphona XS.

Model XR możemy kupić w wariancie od 64 GB do 256 GB pamięci wewnętrznej.

Z tyłu znajdziemy aparat 12 Mpx f/1.8, a z przodu 7 Mpx f/2.2. Choć pozornie skromne, to w praktyce robią naprawdę doskonałe zdjęcia.

 

Iphone XS

Tak jak wcześniej pisaliśmy pozory mogą mylić. Znajdziemy tu mniejszy wyświetlacz, lecz w tym przypadku OLED, oddający lepsze barwy. Ma on 5,85″, o dużo większej rozdzielczości.

Iphone XR przy 6,06″ ekranie ma rozdzielczość 828 x 1792 px. W modelu XS jest to już, aż 1125 x 2436 px.

Bateria jest nieco mniejsza, o pojemności 2660 mAh z takimi samymi funkcjami jak u poprzednika.

Ten model ma do zaoferowania 4 GB pamięci RAM, a także możemy wybrać go w wariancie od 64 GB do 512 GB pamięci wewnętrznej.

Tym razem z tyłu urządzenia znajdują się 2 aparaty. Dwa po 12 Mpx, w tym jeden z 10 krotnym zoomem cyfrowym. Pierwszy f/1.8, a z kolei drugi f/2.4. Z przodu bez zmian 7 Mpx f/2.2.

 

Cena smartfonów

Choć ceny zdążyły w ciągu 2 lat mocno spaść, to nadal trzymają się całkiem wysokiej półki.

Za Iphone XR zapłacimy w tym momencie od 2700-2800 złotych za najtańszą wersję, do nawet 4000 złotych choć powinniśmy się zamknąć w 3500-3600 za 128/256 GB.

Iphone XS nie jest w cale sporo droższy. Jego ceny zaczynają się od około 2900-3000 złotych i potrafią dochodzić do 5000.

Czy to dużo?

Choć dla większości z nas na pewno tak, lecz należy pamiętać o niezawodności tych urządzeń. Każdy z nas wie, że przy modelach od firmy Apple możemy spodziewać się nieco podbitej ceny. Jednak wynagrodzą nam one w płynności i długiej żywotności. Wciąż dostają one aktualizacje i pomimo upływu już 2 lat, nadal trzymają się na naprawdę wysokiej pozycji.

Skomentuj artykuł