Dlaczego warto przeczytać książkę pt. “Idealna rodzina” Lisy Jewell?

Książka pt. “Idealna rodzina” Lisy Jewell (https://www.taniaksiazka.pl/idealna-rodzina-lisa-jewell-p-1518504.html) to kolejna z tych książek gatunkowych, co do których mam wiele uczuć. Z jednej strony zostaniemy uraczeni zgrabnym thrillerem z niepokojąco nietuzinkową fabułą, z drugiej strony historia miejscami traciła sens i była napisana na przeciętnym poziomie. Ale zacznijmy od początku.

Jaki jest tu początek?

Początek powieści był fantastyczny i napawa nas optymizmem (i dreszczami). Od razu będziemy podekscytowani, by dowiedzieć się, o czym mówi tajemnicza postać ze wstępu. Krótko mówiąc – będzie pysznie. Przejście do narracji trzecioosobowej i cięższe pisanie w pierwszym rozdziale zostawi nas trochę zdezorientowani. Nie chodzi o to, że ten język staje się nadmiernie kwiecisty. Po prostu styl Lisy Jewell od razu zyska naszą sympatię.

Jak się ta powieść rozwija?

Autorka rozwija wątek manipulacji, która ma ogromny wpływ na ludzi i może być bardzo krzywdząca. Szczegóły wydarzeń poznajemy krok po kroku, więc akcja posuwa się powoli i – prawdę mówiąc – czasem mamy wrażenie, że stoimy w miejscu. Jest to jednak złudne wrażenie, gdyż wątki stopniowo się zazębiają, a wstrząsające wydarzenia coraz wyraźniej ukazują się czytelnikowi.

Dobry thriller

Powieść pt. “Idealna rodzina” Lisy Jewell nie jest wielkim thrillerem, ale bez wątpienia zaskoczy i poruszy gatunek – przynajmniej nie w sposób, z jakim spotkałam się do tej pory. Książka jest bardzo tajemnicza i całość jest dobrze przemyślana. Jeśli szukacie mrocznej (ale nie zbyt mrocznej) rozrywki i lubicie oryginalne historie w tym gatunku, to powieści Lisy Jewell na pewno przypadną do gustu.

Problem poruszony w tej książce


Czy istnieje idealna rodzina? Ci z boku mogą tak myśleć. Ale każdy, kto nie buja w obłokach wie, że nie ma idealnej rodziny – idealnego partnera, dzieci, rodziców i innych członków. “Idealna rodzina” Lisy Jewell jest w dużym stopniu niedoskonała z powodu wydarzeń z lat 90. Dom w Cheyne Walk zmienia się, doprowadzając do bankructwa dobrze prosperującą rodzinę. Dzieje się tak za sprawą ludzi, którzy mają światopogląd lepszego świata, narzucają ją innym i chcą być niekwestionowanymi liderami swojej społeczności. Libby odziedziczyła wielomilionową posiadłość, nie wiedząc, jak bardzo zmieni ona jej życie. Nie chodzi tu o finanse. Szczątki jej biologicznych rodziców zostały znalezione w domu wiele lat temu. O dzieciach, które tam mieszkały, nic nie było słychać. Policja znalazła ją tylko w łóżeczku. Nieruchomość w stanie stagnacji, pełna tajemnic.